Past Champions

/Past Champions
Past Champions 2017-11-21T17:27:59+00:00
Year Marathon Champion Time (hrs:min) Year Mid-Distance Champion Time (hrs:min)
2017 Ryan Anderson (Ray, MN) 43:41 2017 Martha Schouweiler (Irma, WI) 6:17
2016 Nathan Schroeder (Chisholm, MN) 33:01 2016 Martha Schouweiler (Irma, WI) 10:17
2015 Ryan Anderson (Ray, MN) 35:23 2015 Martha Schouweiler (Irma, WI) 8:56
2014 Nathan Schroeder (Chisholm, MN) 43:59 2014 Ross Fraboni (Duluth, MN) 10:50
2013 Nathan Schroeder (Chisholm, MN) 67:48 2013 Jenny Greger (Bozeman, MT) 17:54
2011 Ryan Anderson (Ray, MN) 67:54 2011 Dave Turner (Sandy, OR) 17:29
2010 Nathan Schroeder (Chisholm, MN) 68:50 2010 Don Galloway (Makinen, MN) 18:43
2009 Jason Barron (Lincoln, MT) 71:43 2009 Dave Turner (Sandy, OR) 18:49
2008 Jason Barron (Lincoln, MT) 66:47 2008 Don Galloway (Makinen, MN) 20:03
2006 Keith Aili (Ray, MN) 64:40 2006 John Stetson (Duluth, MN) 18:30
2005 Mark Black (Hovland, MN) 67:51 2005 John Stetson (Duluth, MN) 19:32
2004 Blake Freking (Finland, MN) 67:26 2004 Wendy Davis (Chatham, MI) 19:39
2003 Cliff Wang (Ely, MN) 48:24 2003 Robyn Smith (Forest Lake, MN) 20:06
2002 Frank Teasley (Jackson Hole, WY) 45:55 2002 Bruce Kohlhase (Minneapolis, MN) 19:23
2001 Cliff Wang (Ely, MN) 80:07 2001 Ryan Anderson (Pine City, MN) 20:01
2000 John Barron (Willow, AK) 68:57 2000 Mike Mayer (Rumely, MI) 19:36
1999 John Barron (Willow, AK) 53:11 1999 Robin Sue Fisher (Cook, MN) 23:39
1998 Jamie Nelson (Togo, MN) 45:25 1998 Dan Bergerson (Grand Rapids, MN) 27:27
1997 Jamie Nelson (Togo, MN) 99:30 1997 Mark Milford (Cable, WI) 29:21
1996 Doug Swingley (Simms, MT) 90:49 1996 Scott Myre (Duluth, MN) 34:30
1995 Jamie Nelson (Togo, MN) 90:14 1995 Mark Milford (Cable, WI) 31:38
1994 Doug Swingley (Simms, MT) 90:49 1994 Larry Lemaster (Duluth, MN) 18:47
1993 Greg Swingley (Simms, MT) 91:48 1993 Tim McEwan (Eldorado, ONT) 19:40
1992 Greg Swingley (Simms, MT) 80:33 1992 Dennis LaBoda (Hovland, MN) 19:07
1991 Terry Adkins (Sand Coulee, MT) 82:25 1991 Scott Myre (Duluth, MN) 17:51
1990 Susan Butcher (Manley, AK) 87:15 1990 Tom Glick (Two Harbors, MN) 18:23
1989 DeeDee Jonrowe (Willow, AK) 97:25 1989 William Kleedehn (Kenora, ONT) 19:47
1988 Jamie Nelson (tog, MN) 103:20 1988 William Kleedehn (Kenora, ONT) 19:54
1987 Myron Angstman (Bethel, AK) 63:09
1986 Robin Jacobson (Squaw Lake, MN) 65:34
1985 John Patten (Grand Marais, MN) 73:29
1984 Kevin Turnbough (Grand Marais, MN) 66:01
1980 Gary Hokkanen (Minneapolis, MN) 15:47